روز مهم اینترنت رسید - اینترنت - اخبار

روز مهم اینترنت رسید

دسته : اینترنت در تاريخ ۱۳۹۰/۳/۱۸ ۷:۳۳:۲۳ (1260 بار خوانده شده)
امروز چهارشنبه روز جهانی IPv۶ نامگذاری شده تا اولین آزمایشات پروتکل جدید آدرس‌های عددی اینترنتی انجام شود.


برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

امروز چهارشنبه ۱۸ خرداد روز مهمی برای دنیای شبکه است به طوری که در این روز اولین آدرس‌های عددی ورژن ۶ اینترنت (IPv۶) آزمایش می‌شوند و در همین راستا اولین IP آدرس‌های اینترنتی نسخه ۶ در ایران نیز آغاز به کار خواهد کرد.

به گزارش ایتنا به نقل از مهر، تا کمتر از ۶ ماه آینده عددهایی که آدرسهای فعلی شبکه اینترنت را می‌سازند تمام می‌شوند و بنابراین نیاز است که از نسخه جدید اینترنت پروتکل برای رفع این مشکل استفاده شود.

براین اساس امروز چهارشنبه روز جهانی IPv۶ نامگذاری شده تا اولین آزمایشات پروتکل جدید آدرس‌های عددی اینترنتی انجام شود.

علی اصغر انصاری معاون سازمان فناوری اطلاعات در همایش گذر از آدرس‌های عددی نسخه ۴ به ۶ با اشاره به اقدامات همسوی ایران در راستای انجام این مهم به تشریح ضرورت‌های این گذر پرداخت و اظهار داشت: توزیع IP‌های نسخه ۴ اینترنت سال گذشته به اتمام رسید و تمام کشورهای فعال در توسعه شبکه را با محدودیت‌های اینترنتی روبرو کرد.

براین اساس و به جهت این محدودیت، منابع اینترنتی در حال تدوین استراتژی و مکانیزم‌های گذر از این نسخه هستند که ایران نیز در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه کره جنوبی که پیشتاز فناوری اطلاعات در دنیا است ۱۰۰ میلیون IP آدرس نسخه ۴ دارد و تاکنون نیز موفق به در اختیارگیری ۱۰ میلیون IP آدرس نسخه ۶ شده است اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه نیز در کشور ما گسترش شبکه ملی اطلاعات و خدمات الکترونیک مدنظر قرار گرفته که با توجه به نیاز روز افزون کشور به آدرس‌های عددی اینترنت و گسترش دولت و خدمات الکترونیک، امنیت فضای تبادل اطلاعات و کیفیت خدمات و شبکه‌های جدید، استفاده از این نسخه جدید ضروری به نظر می‌رسد.

انصاری با اشاره به تشکیل گروه ضربت با مدل کشورهای پیشرفته دنیا و نیاز به آن برای هماهنگی با اپراتورهای مرتبط به منظور روبرو شدن با مخاطرات همزیستی IP نسخه ۴ و ۶ و مطابقت آدرسهای اینترنتی با شرایط فعلی تاکیدکرد: در ‌‌نهایت سازمان فناوری اطلاعات به همراه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و زیرمجموعه‌های مرتبط ساختار راهبری و اجرایی گذر به IPv۶ را اجرایی کرد که امروز چهارشنبه اولین جلسه شورای راهبری آن با ریاست رئیس سازمان فناوری اطلاعات و عضویت مرکز تحقیقات مخابرات ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت برپا می‌شود.

معاون سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به عضویت مدیران مجموعه‌های مخابرات و اپراتورهای موبایل و فعالان بخش فناوری اطلاعات و دانشگاه‌ها در گروه ضربت مراحل گذر از آدرسهای اینترنتی قدیمی از تشکیل کمیته‌های تخصصی در مجموعه‌های مرتبط در این زمینه خبر داد و گفت: تدوین راهبردهای گذر به IPv۶ و تصویب آن، تهیه نقشه راه، تهیه ماتریس مسئولیت‌های حوزه‌های درگیر و تهیه پیش نویس لوایح مورد نیاز و تصویب آن در کمیسیون تنظیم قررات از جمله اقدامات اساسی گروه ضربت خواهد بود.

وی با بیان اینکه نقشه راه آدرس‌های عددی اینترنتی نسخه ۶ ظرف دو سال آینده به بهره برداری می‌رسد ادامه داد: نقشه راه شامل بررسی مکانیزم‌های گذر مطابق با استانداردهای روز دنیا، بررسی سازگاری مکانیزم‌های گذر با شبکه موجود و پیاده سازی مکانیزم‌های سازگار در شبکه موجود است.

انصاری بررسی سامانه فیلترینگ و اثر IPv۶ برآن و مکانیزم‌های گذر در شبکه‌های MPLS و در سطح DNS و فایروال‌ها و نیز شبیه سازی نرم افزاری را از جمله اقدامات آتی در این زمینه نام برد و گفت: IPv۶ در شبکه داخلی دانشگاه‌ها و شبکه علمی کشور نیز پیاده سازی خواهد شد.

به گزارش ایتنا به نقل از مهر، امنیت پایین، فضای آدرس دهی محدود، کیفیت پایین سرویس و عدم تحرک پذیری از جمله معایب نسخه ۴ آدرسهای اینترنتی عنوان شده است و گفته می‌شود ورژن ۶ عرض باند کمتری اشغال می‌کند و علاوه بر امنیت بالا فضای آدرس دهی ۱۲۸ بیتی را پشتیبانی خواهد کرد.