مضاعف شدن تهدیدهای موبایلی - امنیت - اخبار

مضاعف شدن تهدیدهای موبایلی

دسته : امنیت در تاريخ ۱۳۹۰/۱/۲۴ ۶:۵۵:۵۷ (1300 بار خوانده شده)
آخرین اطلاعات آزمایشگاه کسپرسکی نشان می‌دهد تعداد برنامه‌های خطرناکی که هدفشان دستگاه‌های همراه است، در فاصله آگوست ۲۰۰۹ تا دسامبر ۲۰۱۰ بیش از دوبرابر شده است.


به گزارش ایتنا به نقل از موسسه دیده بان آی تی، در سال ۲۰۱۰ بیش از ۶۵ درصد اغلب تهدیدهای جدید، نسبت به سال پیش از آن، هدفشان دستگاه‌های موبایلی بوده است و بیش از هزار گونه از ۱۵۳ خانواده مختلف تهدیدهای موبایلی در پایگاه دادگان آزمایشگاه کسپرسکی تا پایان سال ۲۰۱۰ ثبت شده‌اند.

همچنان که دنیس ماسلنیکوف، تحلیل‌گر ارشد بخش بدافزارهای کسپرسکی و نگارنده کتاب «پیشرفت بدافزارهای موبایل» در بخش ۴، دیدگاه، می‌گوید:«تعداد پلتفرم‌هایی که مورد هدف برنامه‌های خطرناک قرار می‌گیرند در سال ۲۰۱۰ گسترش چشمگیری داشت.»

محبوبیت روزافزون پلتفرم آندروید نیز خواه‌ناخواه توجه تبهکاران سایبر را به خود جلب کرد: در آگوست ۲۰۱۰، نخستین برنامه خطرناک روی آندروید شناسایی شد و از آن هنگام تعداد آن به ۱۵ برنامه از ۷ خانواه مختلف رسید.

نخستین تهدیدهای با هدف سیستم عامل آی‌فون اپل نیز طی این دوره گزارش گیری اخیر مشاهده شدند، اما فقط دستگاه‌هایی را که به منظور نصب بازی‌ها و برنامه‌های غیراپلی قفلشان شکسته شده بود، آلوده کردند.

همچنان اغلب تهدیدهای موبایل هدفشان پلتفرم جاوا (J۲ME) است؛ چرا که توسط تعداد زیادی دستگاه‌های همراه پشتیبانی می‌شوند.

این بدان مفهوم است که تنها تلفن‌های هوشمند نیستند که در معرض خطر آلودگی هستند و تلفن‌های ساده و معمولی نیز در معرض خطرند.

دومین پلتفرم پرهجمه نیز سیمبین است و پایتون در مکان سوم قرار دارد.

دنیس ماسلنیکوف توضیح می‌دهد:« تروجان‌های پیامکی هنوز ساده‌ترین و موثرترین امکانی هستند که از آن طریق کاربران تبهکار می‌توانند پول به دست آورند. علت آن هم نسبتا ساده است: هر دستگاه موبایلی، چه اسمارت فون باشد و چه یک تلفن همراه ساده، از طریق اکانت موبایل ارتباطی مستقیم با پول و دارایی صاحب موبایل دارد.

همین «اتصال و ارتباط مستقیم» است که تبهکاران سایبر به شدت مورد سوءاستفاده قرار می‌دهند.»

از سال ۲۰۱۰ به بعد، ارسال پیام‌های متنی پولی تبدیل به راهکار کسب درآمد غیرقانونی منحصر به فردی برای ویروس نویسان شد تا تهدیدهای با اهداف پلتفرم‌های مختلف را توسعه دهند.

سایر ترفندهای غیرقانونی چون تغییر مسیر کاربران بانکداری اینترنتی موبایل به سایت‌های فیشینگ و سرقت پسوردهای ارسال شده از بانک‌ها به تلفن‌های همراه نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

هم‌اکنون تهدیدهای موبایلی از هر زمان دیگر پیچیده‌تر شده‌اند و مشتمل بر مسئله فوق‌العاده بات‌های موبایل و دیگر نرم‌افزارهای قابل کنترل از راه دور می‌شود.

طبق اظهار دنیس مسلنیکوف «ابزارهای حمله با موبایل کاملا به سطح جدیدی رسیده‌اند.»

کسپرسکی پیش‌بینی می‌کند تعداد آسیب‌پذیری‌های یافت شده در پلتفرم‌های موبایل افزایش یابد؛ همین طور تعداد تهدیدهای مربوط به آندروید و پیش‌بینی می‌کند استفاده از شماره‌های کوتاه توسط تبهکاران سایبر تداوم خواهد یافت.